O klubu

RTJ Příbram 1986Dráhový golf v soutěžní podobě vznikl v Rakovníku hned v roce následujícím po otevření hřiště (jaro 1984), které bylo vybudováno v akci „Z“ a které začala provozovat Tělovýchovná jednota Rakovník, dříve a později SK Rakovník. Přesně 25.8.1985 vznikl oddíl dráhového golfu právě TJ Rakovník. Družstvo v roce 1986 vstoupilo do II. ligy a bylo zařazeno do oblasti Čechy-západ. V tomto roce skončilo 3., v roce 1987 již oblastní skupinu vyhrálo. Protože pro rok 1988 byla rozšířena I. liga na 12 účastníků, postoupilo družstvo přímo, bez toho, aby hrálo kvalifikaci o postup. O tento rychlý vstup mezi československou elitu se zasloužili zakládající členové oddílu : Luboš Kovář Pavel Lev Zdeněk Andr Jaroslav Řehák Milan Souček ,Vladimír Černý Ivo Saro Václav Vitner Milan Bláha , později Karel Šmíd . Pomohl i Václav Kropáček , tehdy ještě hráč příbramského Spartaku.

V roce 1988 se družstvo soustředilo na udržení v soutěži, což se bez problémů podařilo a podařilo se to i v roce následujícím (1989), kdy se redukovala I. liga na 10 účastníků. V těchto letech pomohl družstvu v té době vynikající hráč, ovšem enfant terrible dráhového golfu v Československu, Miroslav Rozmara.
V dalších letech už oddíl měl medailové ambice, které se naplnily v posledním federálním roce (1992), kdy získal už pod křídly SK Rakovník bronzovou medaili.

V rámci samostatné České republiky pak družstvo obsadilo, vyjma sezóny 93/94, medailové pozice. Zlom přišel v sezóně 94/95, kdy přestoupil z Chomutova Milan Lipmann, mezi dospělými se začali prosazovat úspěšní junioři Marek Špidra Martin Koča , který do oddílu přišel v roce 1992 z Františkových Lázní a prvoligové úrovně dosáhli mladí odchovanci Stanislav Staněk Tomáš Bystřický senior . 1. titulV roce 1995 a 1996 ještě mnohonásobní šampióni z Chomutova titul uhájili, ale v roce 1997 již Rakovník, jako samostatné občanské sdružení s názvem GOLFCLUB 85 Rakovník (datum vzniku 18. 9.1996), mistrovský titul získal. O tento titul se zasloužili Zdeněk Andr , Milan Lipmann, Stanislav Staněk Tomáš Bystřický senior Marek Špidra Jaroslav Řehák Luboš Kovář ,Pavel Lev Adéla Bystřická Milan Souček Martin Koča . V roce následujícím 1998 obhájilo titul 8 hráčů, ubyli Souček, Lev a Bystřická. Bez problémů získali titul i potřetí – v roce 1999 , bez Koči, ale opět s Levem a nadějným juniorem Milošem Gregorem .

Až na poslední chvíli se podařilo získat čtvrtý titul v řadě v roce 2000 s nejmenším počtem hráčů v historii klubu (celkem 7 – Andr, Bystřický, M. Gregor, Lev, Řehák, Staněk a Špidra). V roce 2001 po nejdramatičtějším finále přibyli dva hráči (navrátilci) – Koča, Souček.

I v mládežnických kategoriích má GOLFCLUB 85 Rakovník své úspěšné zastoupení. Družstvo juniorů v sestavě Miloš Gregor Tomáš Gregor Michal Šlapák David Christu aJan Vitner získalo titul vicemistra ČR 1999 a bronzové medaile v roce 2000.

V mistrovských soutěžích jednotlivců si rakovničtí také vedli velmi zdatně. Hovoří o tom tituly nejúspěšnějšího rakovnického jednotlivce Marka Špidry mezi muži v roce 1999, mezi juniory 1992 a 1994. Dále se Mistrem ČR stalMartin Koča v roce 1993 mezi juniory, v roce 1995 Adéla Bystřická mezi ženami. Další umístění mezi prvními třemi dosáhli Luboš Kovář , Milan Lipmann, Stanislav Staněk ,Zdeněk Andr Jaroslav Řehák Tomáš Bystřický senior .

Mnoho hráčů také reprezentovalo Českou republiku na Mistrovství světa a Evropy. Nejvýznamnějším úspěchem je stříbrná medaile družstva mužů (Lipmann, Staněk a Řehák) z Mistrovství Evropy 1998 v Portugalsku, bronzová medaile družstva žen (Bystřická) z Mistrovství Evropy 1994 v Řecku, stříbrná medaile družstva juniorů (Špidra) z Mistrovství Evropy juniorů 1992 v Olomouci a bronzová medaile družstva juniorů (Miloš a Tomáš Gregor) z Mistrovství Evropy juniorů 1999 v Košicích.

Další hráči a členové klubu zatím bez výrazných úspěchů jsou Rudolf Hořejšek Josef Švácha Tomáš Jirkovský ,Dita Škaloudová . Máme i mladé nadějné hráče – se soutěžní zkušeností jsou to Tomáš Bystřický junior aKarolína Zubalíková . Nové tváře pak Vít Škaloud Ondřej Škaloud Kateřina Levová David Lev .

EC Bratislava 2001
Na mezinárodním poli se golfisté Rakovníka zatím nijak výrazně neprosadili. Účast na Evropském poháru (obdoba Poháru mistrů) v roce 1997 ve švédském Göteborgu , v roce 1998 na předměstí italského Milána, v Padernu a v roce 1999 v hlavním městě lucemburského velkovévodstvíLucemburku znamenala ve všech případech účast ve finálových kolech vydřenou po tuhých bojích, ale tam rakovničtí skončili na 6., 7. a 6. místě, maximálně v dosahu místa 5. Počtvrté v roce 2000 v městě Appelscha na severu Nizozemí, kde se hrála kombinace filc – eternit, s přehledem postoupilo do finále z páté pozice, kterou bez problémů udrželo. Zatím nejlepší umístění (5.) se podařilo zopakovat v roce 2001 při pátém startu na Europacupu ve slovenské metropoli Bratislavě v pěkné hale na eternitovém hřišti, i když družstvo postupovalo do finále ze čtvrté pozice a v dosahu bronzových medailí.

1 komentář u „O klubu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..